"JAKOŚ" obsługi klienta w polsce NAM ROŚNIE

„Drobiazg nie jest doskonałością, ale doskonałość zależy od drobiazgów." zwykli mawiać profesjonaliści w zakresie obsługi klienta. Według Polskiego Programu Jakości Obsługi, coraz więcej firm, którym zależy na satysfakcji klienta, myśli w tych kategoriach. Polska wciąż należy do krajów, które w tym obszarze kreują nową tożsamość i szlifują standardy. Gościnność i przyjazność pewnie mamy w swojej kulturze, jednocześnie stale uczymy się naturalnego entuzjazmu, rzetelności i szybkiej obsługi klienta.

Według wyników VII edycji Polskiego Programu Jakości Obsługi Klienta tendencja jest wzrostowa. W roku 2013 odnotowaliśmy 14 punktowy wzrost.
Jako firma szkoleniowa często towarzyszymy działom obsługi klienta w podnoszeniu tych standardów. Po ostatnim doświadczeniu i realizacji szkoleń, doradztwa i coachiungów dla firmy budowlanej zauważyliśmy, że główny obszar wymagający poprawy leżał w wewnętrznych systemach oraz współpracy poszczególnych działów, a szczególnie komunikacji między pracownikami poszczególnych działów, kontaktujących się z tymi samymi klientami. Okazywało się, że klientom były przekazywane różne informacje, brak było zachowania kolejności obsługi klientów, wydłużany był czas obsługii poszczególnych klientów oraz gubione były niezbędne informacje o sytuacji klienta, jego potrzebom w ferworze codziennych obowiązków, a to powodowało ogromną frustrację i korzystanie z oferty konkurencji.

Wskaźnik jakości obsługi

Jak pokazują najnowsze badania, satysfakcja polskiego klienta wzrasta w każdym obszarze:

Wyniki 5 obszarów

Według naszych obserwacji u naszych klientów min. w firmie, która jest liderem na rynku finansowym, kompetencje personelu, ich zachowanie jest najważniejszym obszarem wpływającym na lojalność i motywację kluczowych klientów do stałego korzystania z usług, a często do zwiększania ich zakresu. Klienci we wspomnianej sytuacji najczęściej wymieniają, że chcą być obsługiwani kompetentnie i szybko. Kompetentnie to dla klienta oznacza, że konsultant potrafi wyprzedzić zdarzenia i okoliczności niesprzyjające dla klienta i stosowanie służyć doradztwem oraz rozwiązaniami, uprzedzając tym samym wszelkie problemy. Okazuje się również, że klienci oczekują szkoleń i stałej edukacji z wykorzystywania produktów i usług, które są dla nich dostępne. Obecnie nie wystarczy klientowi sprzedać lub coś polecić. Klienci chętnie chcą się poddawać instruktażowi i oczekują podpowiedzi; Jak korzystać z aplikacji? W jakich sytuacjach korzystać z produktów, usług? Wśród konsultantów i specjalistów ds. obsługii klienta zaczął pojawiać się nowy termin, na nowe stanowisko „edukator", który służy pomocą i wiedzą. Takich „edukatorów" możemy już spotkać w sklepach typu: „iStore".
Praca nad obsługą klienta wymaga stałego treningu, tym bardziej, że klienci przychodzą z nowymi problemami, zapytaniami, a w asortyment firm, zakres usług ciągle wzrasta. W badaniach okazuje się, że średnio co 4 klient jest niezadowolony. Jednocześnie siła rażenia niezadowolonego klienta jest większa, ponieważ coraz częściej klienci umieszczają swoje opinie w Internecie, w portalach społecznościowych, a propaganda negatywna w sieci rozchodzi się szybciej niż jeszcze w XX wieku, kiedy o złych doświadczeniach klienci mówili sobie podczas zwykłej konwersacji.

Regionalne wskaźniki jakości dają nam kolejną dawkę optymizmu szczególnie, szczególny wzrost został odnotowany na Śląsku, w województwie zachodniopomorskim, lubuskim, małopolskim i podkarpackim. Województwo Opolskie utrzymuje swoją stałą przewagę. Najgorsze miasta okazują się Lublin 65,6%, Gdańsk 70,6%, Wrocław 71,1%, Warszawa 71,4%. Najlepiej w Krakowie 76,8%, Katowice 76,6%, Szczecin 76,4%.

Mapa jakości obsługi

Gucci powiedział: „Jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę"! a drobiazgi bardziej przeszkadzają niż pozytywne intencje i całość obsługi, dlatego zachęcamy do dalszej pracy w tym obszarze, stałych treningów, podnoszenia kompetencji interpersonalnych, wypracowania standardów i dobrych praktyk na bazie wartości oraz stałego podsycania entuzjazmu w pracownikach firmy. W naszej bibliotece szkoleń znajdą Państwo ciekawe szkolenia wspierające kompetencje niezbędne w tym zakresie a już dziś zapraszamy na najbliższe szkolenie rozwijające kompetencje trenerskie dla menadżerów działów obsługi klienta, prowadzących treningi swoim pracownikom, trenerom wewnętrznym odpowiedzialnym za jakość obsługi klienta oraz specjalistom ds. obsługi klienta, którzy coraz częściej muszą wejść w rolę wspomnianego Edukatora.

Autor: Wojciech Grzybowski