moc pełnej świadomości w coachingu

Codzienne życie, coraz szybszy bieg wydarzeń, a do tego pęd i stałe funkcjonowanie w niedoczasie- sprawia, że wielu ludzi staje się „ślepcami" nie dostrzegającymi szans i możliwości.

Wir obowiązków, poranne zmaganie się z rytuałem jak w "Dniu Świra", szybka toaleta, dewagacja co na siebie włożyć, przeklinanie ulicznego ruchu, korków, odwożenie dzieci do przedszkola, szkoły, powoduje, że wchodzimy w schematy, które zaczynają nas nieświadomie przytłaczać i demotywować.
Spirala się nakręca i jak mówi Beniami Zandler "leci w dół". Następnie walka z obowiązkami, ścieranie się z problemami, ukrywanie się pod pancerzem twardego menadżera, super eksperta, specjalisty - sprawiają, że zaczynamy się gubić w dążeniu do realizacji prawdziwego przeznaczenia, które jest nam pisane, tylko z jakiś przyczyn je opóźniamy.

Marzenia, które były napędem wielu ludzi przestają istnieć. Uczestnicy coachingu na pytanie jaką masz wizję siebie, co jest Twoim celem, zaczynają milczeć tonąc w pustce myśli lub deklarują hasła wbijane im do głowy przez otoczenie, przełożonych i rodziców.
Potem następuje proces samooszukiwania się, który karmione dobrą praktyką konsekwencji powoduje coraz większą zapaść, niezadowolenie lub udawaną satysfakcję bez prawdziwej iskry w oczach. Mimo tego uczestnik poddaje się dalszej rozmowie, mając proste zadowolenie, że może być wysłuchany. Na co dzień nikt mu tego nie oferuje, albo samemu skazuje się na bezsensowną samotność w gronie najbliższych.
W pierwszej fazie procesu coachingu nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że już wypowiada słowa, które stają się symptomami jego prawdziwej okrutnej sytuacji bezsilności radzenia sobie z samym sobą. Następnie w gąszczu informacji, często chaotycznie wypowiadanych myśli - nagle - niczym wylany kubeł zimnej wody dotyka sedna swojej sytuacji. Dla jednych jest to objawienie dla innych napływ skrzętnie ukrywanych emocji. Częsty paradoks procesu coachingu polega na tym, że zanim tego dozna, miewa poczucie znudzenia i zmęczenia w rozwijającym się procesie.
Moment olśnienia działa jak wylany kubeł zimnej wody na pustyni, mało kto tego doznał, ale jego orzeźwiająca siła przypomina moc jaka pojawia się w biegu maratończyka, który przed chwilą rozważał, że się podda, a po zobaczeniu stadionu na którym jest meta, zapomina o swoich rozważaniach i zaczyna przyspieszać wyprzedzając tych, którzy nie mają siły podnieść głowy.

Pojawiają się siły z nieznanych i nieodkrytych dotąd pokładów motywacji. Ten moment staje sie nowym początkiem procesu. Zaczynają pojawiać się rozwiązania, które przybierają postać sinusoidy, towarzyszy im czasem strach, albo nowa nadzieja. Często towarzyszy im efekt błyszczących oczu lub ciarki przechodzące po ciele.

Zaczyna się nowy czas pełnej świadomości, własnego w pełni świadomego "ja", otaczającego świata i tej fali możliwości, szans, które nie dostrzegamy w prostej chwili codziennej rutyny, która jest nam dana.

Coach

Autor: Wojciech Grzybowski Trener Coach