Train The Trainer. Włącz się na nową efektywność szkoleń.

Biblioteka Szkoleń

> Train The Trainer

Tytuł szkolenia: Train The Trainer. Włącz się na nową efektywnośc szkoleń.
Czas realizacji: 24 h dydaktyczne/ 3 dni
Szkolenie dla działów: sprzedaży, obsługi klienta, zarządu, personalny,
Szkolenie dla: handlowców, menadżerów, trenerów,

TYTUŁ SZKOLENIA: Train the trainers. Włącz się na nową efektywność szkoleń.
Jak rozwijać i uczyć innych oraz przekonywać i inspirować do zmiany zachowań

Czy to szkolenie jest dla ciebie?

Tak, jeśli:
Jesteś trenerem, coachem, który poszukuje zaawansowanych technik pracy z uczestnikiem: indywidualnej i grupowej
Pełnisz funkcję menedżera i chcesz rozwijać swoich podwładnych, przekonywać i inspirować ich do zmiany zachowania
Prowadzisz spotkania i warsztaty operacyjne, podczas których chcesz zainspirować innych do poszukiwania nowych rozwiązań i pomagasz im wyznaczać cele.
Planujesz zwiększyć wachlarz metod przekonywania i wywierania wpływu na ludzi.
Poszukujesz nowych szkoleń i warsztatów swoich trenerów wewnętrznych.

Czy myślisz czasami: Dlaczego tak trudno jest rozwijać innych? Czy ci nasi pracownicy i uczestnicy szkoleń naprawdę nie widzą, że zmiana jest konieczna, niezbędna i dla nich najlepsza? A jeśli to widzą, to dlaczego nie zmieniają się wcale albo rozwijają się zbyt wolno niż byśmy chcieli? Dlaczego tak trudno jest im wdrożyć to, czego ich uczymy?

Psychologowie w procesie przyswajania zmian i rozwoju wskazali na dwa mechanizmy – system racjonalny i emocjonalny, które w każdym z nas toczą nieustanną walkę. Jonathan Haidt z Uniwersytetu w Wirginii porównał je nawet do jeźdźca i słonia.
Jeździec (aspekt racjonalny): zapewnia plan i kierunek,
słoń (emocje w nas): daje lub odbiera energię, motywację.

Jeśli dotrzemy do „jeźdźców" pracowników, ale nie przekonamy ich „słoni" - ludzie zrozumieją, czego ich uczymy i do czego namawiamy, ale zabraknie im motywacji, żeby to wdrażać dzień po dniu.
Jeśli dotrzemy do „słoni", ale nie do „jeźdźców" – damy im pasję, ale nie damy narzędzi i nie będą umieli jej ukierunkować.
Kiedy jednak słoń i jeździec połączą siły:
Rozwój/zmiana przyjdzie z łatwością!

Nasze szkolenie jest odpowiedzią – jak łączyć oba aspekty w pracy trenera i menedżera, dbającego o rozwój pracowników:
• „wskazywać drogę jeźdźcowi", czyli uczyć, wyznaczać cele, pokazywać różne perspektywy
• „motywować słonia" - jednocześnie wyzwalać w uczestnikach ich potencjał, bazować na ich pomysłach oraz inspirować, motywować do zmiany

PROGRAM SZKOLENIA:

WSKAŻ DROGĘ JEŹDŹCOWI", czyli ucz, wyznaczaj kierunki i cele, wspieraj

Praca indywidualna z uczestnikiem – Ty w roli superwizora lub coacha

Funkcja superwizora – obserwowanie pracy podwładnego lub dokonywanie odsłuchów
• Co może, a co nie powinno podlegać superwizji –jakie kompetencje podlegają obserwacji
• Kiedy zastosować obserwację, a kiedy aktywnie uczestniczyć np. w rozmowie pracownika z klientem
• Zakłócenia i podstawowe błędy w prowadzeniu obserwacji lub odsłuchu
• Udzielanie informacji zwrotnej po superwizji

Funkcja coacha – rozwijanie umiejętności pracowników poprzez rozmowy coachingowe i wyznaczanie celów
• Trener w roli coacha - jakich nawyków trenerskich dobrze się pozbyć?
• Schemat prowadzenia rozmów coachingowych
• Wybrane techniki stosowane w coachingu:
• Praca z obawami i negatywnymi przekonaniami uczestnika (np. „nie nadaję się do tego", „to jest dla mnie za trudne")
• „Technika przeramowania"- sposób na poszukiwaczy krytyki
• Poszerzanie perspektywy widzenia problemu – m.in. techniki „interesariuszy", „2-giej i 3-ciej perspektywy"
• Na czym polega technika „Cudu"?
• Lista przydatnych pytań coachingowych
• Wyznaczanie celów i planowanie działań

Zaawansowane metody pracy z grupą na szkoleniu lub warsztacie operacyjnym
• Trener w roli moderatora
• Gry szkoleniowe – przykłady atrakcyjnych i rozwojowych gier do zastosowania podczas szkoleń z obszaru komunikacji, sprzedaży, zarządzania czasem
• „Czarny sen trenera, czyli długa gra, mało wniosków"
• Sposoby dokonywania analizy po odbyciu gry
• 4 etapy zadawania pytań do uczestników
• „Ukryci agenci" i inne metody zbierania informacji przydatnych do formułowania wniosków po grze
• Metoda 6 kapeluszy Edwarda de Bono – sposób na proces generowania pomysłów i formułowania planów działań
• Siatka celów – metoda pracy nad celami operacyjnymi

„ZMOTYWUJ SŁONIA", czyli inspiruj, przekonuj, motywuj do zmiany

Wiarygodność trenera i menedżera, czyli jak budować autorytet w sposób, który ułatwi ci motywowanie innych i służenie przykładem
• 6 zasad budowania autorytetu wg S. Covey'a
• 3 poziomy wiarygodności – jak je w sobie rozwijać
• Twoje nawyki komunikacyjno-osobowościowe (diagnoza i wytyczanie mocnych stron oraz obszarów do rozwoju)

Rozwój to zmiana - słów kilka o psychologii zmian i podejściu ludzi do zmian
• „Coś, co wygląda jak opór, często jest brakiem pewności" – o głównych przyczynach lęku i oporu przed zmianą
• „Bojek, „Zastałek" i inne sposoby podejścia do zmian. Dobieranie argumentów do danego typu
• 4 fazy procesu adaptacji ludzi do zmian. Główne zadania trenera lub menedżera w każdej z nich
• Kogo możesz uczynić „agentem zmian"?
• Sposób komunikowania zmiany – schemat przekazywania informacji o zmianie i zmotywowania do niej

„Mistrz słowa" i „znawca dusz ludzkich" , czyli przydatne techniki komunikacyjne oraz umiejętność przekonywania
• „Język konfliktu" i „język kontaktu", czyli jak świadomie kreować nastawienie rozmówcy oraz jakich słów unikać w przekonywaniu ludzi
• Jak działa „Autorytet wewnętrzny, czyli ja wiem lepiej..." oraz sposób przekonywania dostosowany do tego typu